Samochód bez konieczności prawa jazdy kategorii B

Coraz częściej na polskim rynku pojawiają się samochody, do których poruszania się nie wymagane jest posiadanie prawa jazdy. Czterokołowy mini car, to samochód dwuosobowy, nie jadący szybciej niż 45km/h. Czterokołowe mini samochody można skategoryzować na lekkie do 350 kg oraz ciężkie do 550kg.

Samochód bez prawa jazdy – typ lekki

Lżejsze modele nie osiągają prędkości większej od 45 km/h. Ich maksymalna moc to 4kW. Są to bardzo oszczędne samochody, na 100 km zużycie paliwa wynosi mniej niż 3 litry. Posiadają one niewielką pojemność silnika – 50 ccm. Dzięki swej małej masie i pojemności silnika samochody te mogą być użytkowane przez osoby nieposiadające prawa jazdy. Wymagane jest prawo jazdy kategorii AM, o które można się ubiegać od 14 roku życia. Uzyskanie takiego prawa jazdy wymaga odbycia szkolenia, 10 godzin teoretycznego i 10 godzin praktycznego. Egzamin odbywa się w placówce, w której odbywa się kurs prawa jazdy. Kolejno przystępuje się do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Na uzyskanie tego prawa jazdy wymaga się także oświadczenia lekarskiego. Koszt takie prawa jazdy to 700 złotych.

Samochód bez konieczności prawa jazdy kategorii B

Samochód bez prawa jazdy – typ cięższy

Do użytkowania ciężysz samochodów, do których nie trzeba posiadać prawa jazdy kategorii B, wymagane jest odbycie kursu na kategorię B1. Na taki kurs można się zapisać 3 miesiące przed 16 rokiem życia. Długość kursu jest taka sama jak w przypadku tradycyjnego kursu na prawo jazdy. Po odbyciu kursu przeprowadzany jest egzamin wewnętrzny w ośrodku szkoleniowym, a następnie państwowy egzamin w WORD. Cena kursu na prawo jazdy kategorii B1 wynosi 1300-1400 złotych. Samochody z tej grupy mogą ważyć nawet do 550 kg, ich moc silnika nie przewyższa 15kW, czyli około 21 koni mechanicznych. Te samochody osiągają maksymalną prędkość w wysokości 100 km/h.

Koszt mini samochodu

Ceny wahają się od 6 tysięcy, aż po kilkadziesiąt w przypadku wyboru nowego modelu, nawet około 50 tysięcy w przypadku lepiej wyposażonych mini carów. Bardziej zadbane, używane modele kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Producentami takich samochodów są takie marki jak Smart, Aixam czy Renault Twizy.