Uwaga na fałszywe wiadomości e-mail

Coraz częściej pojawiają się incydenty, podczas których wysyłane są nieprawdziwe informacje o wszczęciu kontroli przez urząd skarbowy. Takie wiadomości przesyłane są na maile. Jak ostrzega Ministerstwo Finansów takie wiadomości są zupełnie fałszywe i nie pochodzą one z Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów.

Informacja Krajowej Administracji Skarbowej

Takie wiadomości pojawiły się na profilu Krajowej Administracji Skarbowej na Twitterze. Coraz częściej zgłaszane są tego typu sytuacje do KAS. Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega, że wchodzenie na linki czy załączniki, znajdujące się w tych „rzekomych mailach KAS’u” mogą być bardzo niebezpieczne. Podobnie nie należy pobierać żadnych z załączonych w wiadomości plików. Takie postępowanie może doprowadzić do zainfekowania swojego urządzenia niebezpiecznym oprogramowaniem i przekazanie danych osobom nieuprawnionym.

Uwaga na fałszywe wiadomości e-mail

Uwaga na fałszywe maile o następującej treści

Gdy na mailu zostanie zauważona wiadomość w skrzynce odbiorczej o następującej lub podobnej treści : ”Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 19.01.2020r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.01.2020r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.01.2020r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 19.01.2020r. o godz. 9.00" należy nie reagować na powyższe zawiadomienie, gdyż jest ono nieprawdziwe. Powyższy tekst został przedstawiony z zachowaniem oryginalnej pisowni. Często oprócz tego pojawia się także dopisek o prezentowanej treści: "Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pуzn. zm.)". Jak już wspomniano w mailach tych pojawiają się również różne linki lub załączniki. Pod żadnym pozorem nie należy w nie klikać, ani pobierać, gdyż może to przynieść bardzo negatywne skutki.