Darmowe porady prawne w Krakowie. Gdzie ich szukać?

Porady prawne są usługą świadczoną przez wszystkie profesjonalne kancelarie adwokacie i radcowskie. W większości przypadków są one jednak udzielane odpłatnie, co zniechęca wiele osób do korzystania z nich. Porady prawne są jednak bardzo cenną usługą, która w wielu przypadkach może nas uratować przed podjęciem złych decyzji oraz konsekwencjami, jakie się z nimi wiążą.

Porady prawne za darmo w Krakowie

Niskie zainteresowanie ludzi korzystaniem z profesjonalnych porad prawnych wynika z ich dość wysokiego kosztu. Wiele osób borykających się z problemami natury prawnej nie ma bowiem pieniędzy, aby móc skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata. Słaba sytuacja ekonomiczna i brak środków finansowych niezbędnych na opłacanie usług profesjonalisty nie przekreśla jednak szans na uzyskanie pomocy prawnej. Specjalnie dla takich osób powstały bowiem bezpłatne porady prawne, które można uzyskać w Krakowie i wielu innych polskich miastach.

Od 1 stycznia 2016 r. na terenie całej Polski powstało ponad 1500 punktów, w których profesjonalni adwokaci i radcy prawni udzielają bezpłatnych porad prawnych. Z założenia ich usługi skierowane są do osób, których sytuacja finansowa nie pozwala na opłacenie płatnej porady prawnej w kancelarii. Z bezpłatnej pomocy prawnej mogą skorzystać seniorzy po ukończeniu 65. roku życia, młodzież do 26 lat, weterani i kombatanci, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz osoby poszkodowane w wyniku katastrofy naturalnej, klęski żywiołowej lub awarii technicznej.

Darmowe porady prawne w Krakowie. Gdzie ich szukać?

Porady prawne w Krakowie w kancelarii

Niektórzy adwokaci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów również oferują bezpłatne porady prawne, które świadczone są w siedzibie kancelarii w określonych dniach miesiąca. Skorzystać z nich mogą zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy po uprzednim zgłoszeniu.

Program bezpłatnych porad prawnych skierowany jest do wszystkich osób, które nie wiedzą, w jaki sposób można rozwiązać dany problem prawny. Podczas spotkania prawnik jest w stanie powiedzieć, czy dana sprawa powinna zostać rozwiązana na drodze sądowej, czy klient ma szansę na jej pomyślne zakończenie oraz jakie działania powinien podjąć, aby uzyskać najkorzystniejsze rezultaty.

Co obejmuje nieodpłatna pomoc prawna?

Darmowa pomoc prawna w Krakowie i innych miastach polski jest świadczona w bardzo szerokim zakresie. Do udzielających jej adwokatów i radców prawnych można zwrócić się w sprawach cywilnych, rodzinnych, karnych, administracyjnych, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Z ich usług skorzystać mogą także osoby planujące otwarcie własnej działalności gospodarczej oraz przedsiębiorcy mający problemy lub wątpliwości związane z prawnymi aspektami ich pracy.  

Podczas spotkania z adwokatem profesjonalista dokładnie zapoznaje się ze specyfiką problemu każdej osoby, informuje ją o przysługujących prawach i obowiązkach oraz wskazuje najkorzystniejsze rozwiązanie danego problemu. Oprócz doradztwa profesjonalista oferuje także praktyczną pomoc w wypełnianiu dokumentów oraz sporządzaniu pism (z reguły z wyłączeniem pism procesowych).

Artykuł przygotowany we współpracy z Kancelarią Actio – porady prawne kraków.