Bezpieczeństwo domowej sieci VPN

Praca zdalna miała być dla wielu firm rozwiązaniem tymczasowym, na czas pandemii. Jednak obecnie została już usystematyzowana w polskim porządku prawnym, dlatego obie strony stosunku pracy zdążyły się już do tego przyzwyczaić. Jak każde rozwiązanie, również to ma swoje wady i zalety, dużo zależy od zasad panujących w konkretnej firmie.

Bezpieczeństwo domowej sieci VPN

Bezpieczeństwo pracy zdalnej

Nie da się ukryć, że praca zdalna jest bardzo wygodna dla pracowników, ponieważ swoje obowiązki mogą wykonywać w zaciszu domowym. Dla pracodawców natomiast największą zaletą jest możliwość oszczędności, na przykład na zużyciu prądu, eksploatacji urządzeń biurowych. Pracownik, który przechodzi w tryb pracy zdalnej musi jednak mieć odpowiednie zaplecze, stworzyć sobie ergonomiczne stanowisko pracy. Jedną z kluczowych kwestii jest bezpieczeństwo łącza internetowego, aby nie doszło do żadnego cyberprzestępstwa. Dość duża ilość zagrożeń pojawia się w kontekście wirtualnych sieci prywatnych, czyli VPN. 

Bezpieczne łącze VPN

Łącze VPN jest w dużej mierze odpowiedzialne za zabezpieczanie i szyfrowanie danych wychodzących z każdego komputera podczas poruszania się po Internecie. Współcześni programiści rekomendują zainwestowanie w VPN, który korzysta z wielu serwerów, nie tylko jednego. Poszukując jakiejkolwiek strony w Internecie wpisuje się jej nazwę w wyszukiwarkę, ale zanim ujrzy się wyniki konieczne jest bazowanie na pośrednikach pozwalających na powiązanie tej strony z konkretną osobą. Teoretycznie pośrednik ten nie powinien wpływać na poufność komunikacji, ani jej modyfikować, czy ograniczać dostępu. Ale zaufanie w tej kwestii może być pewnego rodzaju naiwnością ze strony użytkownika. Tym bardziej, że wszystkie metadane odnośnie aktywności mają dużą wartość w dzisiejszych czasach.

Czy szyfrowanie protokołem HTTPS jest skuteczne?

Użytkownicy Internetu nierzadko uważają, że korzystanie ze stron szyfrowanych protokołem HTTPS jest wystarczająco bezpieczne. W praktyce jednak tak nie jest, ponieważ poprzez ISP osoby korzystającej z Internetu pozwala na zdobycie wielu bardzo cennych informacji. Są to między innymi czas zapytania, adres IP, nazwa domeny osadzonej na serwerze. Takie dane już przekazują wiadomość o tym ile czasu dana osoba spędziła na docelowej stronie internetowej, o zachowaniu prywatności można zatem szybko zapomnieć.