Po długim czasie użytkowania, komputer lub laptop pomimo dobrych parametrów, zaczyna nieco zwalniać. Może to być spowodowane przepełnieniem lub zbyt małą ilością miejsca na dysku. W przypadku komputera stacjonarnego sytuacja jest nieco prostsza, gdyż możemy dołożyć tam osobny taki komponent. Laptopy nie mają natomiast takiej ilości miejsca, która pozwoliłaby na dokładanie dysków.
Z reguły, zaleca się w takich urządzeniach po prostu zrobienie formatu, jednak w przypadku braku posiadania dysku SSD sytuacja może szybko wrócić do punktu wyjścia. Sprawdźmy więc, w jaki sposób możemy wymienić dysk bez obaw o utratę systemu operacyjnego.
Podstawowe kroki
Na początku, najważniejszą czynnością jest stworzenie kopii zapasowej, na której umieszczone zostaną wszystkie, potrzebne pliki. W razie posiadania dysku przenośnego, możemy dodatkowo przydatne dane umieścić właśnie na nim. Następnym etapem jest przygotowanie CD z systemem bądź flasha USB. Mając płytkę z oryginalnym systemem, tę czynność pomijamy.
Przechodzimy do działań fizycznych, a mianowicie rozkręcania laptopa. Robi się to z reguły od spodu, a dysk powinien znajdować się gdzieś pod płytą główną. Pamiętajmy o tym, aby dokładnie przykręcić wszystkie podzespoły, by te nie miały ryzyka urwania się. Po wymianie dysków i włożeniu płyty do napędu system powinien zacząć się instalować.
Co z kluczem produktu?
Klucz produktu powinien znajdować się w formie nalepki na spodzie laptopa. Kiedy nie możemy go tam jednak znaleźć, w systemach Windows sięgamy do zakładki Ustawienia, a następnie do kafelka Aktualizacje i Zabezpieczenia. Po lewej stronie klikamy opcję Aktywacja, gdzie powinien ukazać się nam klucz produktu.
Istnieje jeszcze druga opcja, a mianowicie komunikat, że system posiada licencję cyfrową. Wtedy naszym zadaniem jest przypomnieć sobie login i hasło do konta firmy, z której system posiadamy. Po zalogowaniu się podczas instalacji automatycznie otrzymujemy z powrotem licencję. Po instalacji, pożądane przez nas pliki najlepiej przenieść z dysku przenośnego bądź otworzyć kopię zapasową.