Przygotowanie podziemnej instalacji, czy to gazu, wody czy prądu wymaga wykonania przewiertów. Podobnie przygotowanie kanalizacji. Jednak mogą to być przewierty różnego rodzaju. Są to między innymi horyzontalne przewierty sterowane. Na czym polegają i jakie są ich zalety?
Horyzontalne przewierty sterowane kontra przewierty liniowe
Standardowym, kiedyś najczęściej stosowanym rozwiązaniem było wykonanie przewiertu liniowego. Mowa o rozkopaniu całej powierzchni, na której rozkładano instalację. Niewątpliwie w takim przypadku rozkładanie instalacji jest bardzo proste. Jednak wykonanie tego rodzaju przewiertu jest czasochłonne i wymaga dużego nakładu pracy. A to dopiero początek wad takiego rozwiązania.
Natomiast horyzontalne przewierty sterowane to rozwiązanie o wiele prostsze. Polega ono na wykonaniu dwóch niewielkich przewiertów w miejscach wejścia i wyjścia instalacji. Każdy z tych przewiertów ma nie więcej niż 2 metry kwadratowe, a czasami jest to zdecydowanie mniejsza powierzchnia. Nakład pracy i czasu jest w tym przypadku zdecydowanie mniejszy. Jakie jeszcze zalety ma to rozwiązanie?
Zalety przewiertów horyzontalnych sterowanych
Jak już wspomniano, horyzontalne przewierty sterowane są mniej czasochłonne oraz nie wymagają tak dużego nakładu pracy, jak przewierty liniowe. Jednak jakie jeszcze zalety ma to rozwiązanie? Czy istnieją jeszcze jakieś? Oczywiście, że tak! Najważniejsze z nich, to:
- oszczędność pieniędzy,
- brak zniszczeń,
- brak konieczności uzyskiwania zezwoleń,
- cicha praca.
Należy wyraźnie podkreślić, że horyzontalne przewierty sterowane to nie tylko oszczędność czasu, ale też pieniędzy. Dlaczego? Wynika to z braku konieczności przeprowadzania prac rekultywacyjnych. Jednak to jeszcze nie wszystko. Przewierty, o których mowa gwarantują również brak zniszczeń, które niewątpliwie powodują przewierty liniowe. Mowa tutaj o drogach i chodnikach, które po wykonaniu zadania trzeba odbudować. Po pierwsze może to nie być proste zadanie, po drugie generuje ono dodatkowe koszty. Co więcej, przewierty liniowe to brak zniszczeń korzeni i gleby. Warto podkreślić, że ze względu na możliwe zniszczenia, na wykonanie przewiertów liniowych trzeba uzyskać odpowiednie zgody. Zwykle jest to trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Co więcej, zgody są wymagane także ze względu na konieczność zamykania dróg i chodników. Całe szczęście przewierty horyzontalne tego nie wymagają. Tym samym wykonanie przewiertu horyzontalnego nie wymaga uzyskiwania zgód.
Należy także zaznaczyć, że horyzontalne przewierty sterowane nie generują hałasu. Generalnie metoda ta jest przyjazna dla człowieka. W wyniku jej przeprowadzenia nie powstaje kurz ani zabrudzenia. Warto też wspomnieć jeszcze raz o braku zakłóceń komunikacyjnych w postaci zamykania dróg i chodników.
Warto mieć na uwadze, że zarówno do wykonywania przewiertów liniowych, jak i horyzontalnych, należy zatrudniać najlepszych fachowców. Tylko wtedy można być spokojnym o poprawność przebiegu prac. Dobre firmy to takie, które podchodzą do tematu w sposób profesjonalny, korzystając z najlepszych dostępnych urządzeń.