Rozwój cyfryzacji w przedsiębiorstwach stał się w miarę upływu lat mocno zauważalny. Obecnie, firmy nieposiadające specjalistycznego oprogramowania znacznie odstają od konkurencji, a ich dalszy postęp stoi pod znakiem zapytania. Systemy ERP stanowią absolutną podstawę funkcjonowania większości współczesnych działalności gospodarczych. Dzięki nim, przedsiębiorcy oraz osoby zatrudnione na konkretnych stanowiskach mogą w jednym miejscu gromadzić najważniejsze dane firmy oraz z wyprzedzeniem planować wszystkie procesy zachodzące na poszczególnych jej obszarach.
Z początku takie oprogramowanie wdrażano wyłącznie w większych przedsiębiorstwach, w których duża ilość pracowników uniemożliwiała swobodną komunikację między działami. Dziś, za sprawą ogromnej funkcjonalności, narzędzia te spotkamy również w małych i średnich firmach. Choć mogłoby się wydawać, że jest to stosunkowo nowa technologia, to swoje początki miała już w połowie ubiegłego wieku.
Systemy ERP – czy miały swoich poprzedników?
Ogromne zakłady produkcyjne, znajdujące się na terenie naszego kraju w ubiegłym wieku, również wymagały doprecyzowanego systemu zarządzania i planowania. Choć informatyka w tamtych czasach nie stała na wysokim poziomie, to już w latach 50 u.w. zdołano stworzyć pierwowzór dzisiejszego oprogramowania ERP, a dokładniej system sterowania zapasami. Było to jak na tamte lata niezwykle przydatnym narzędziem, wykorzystywanym podczas obsługi produkcji. Działanie programów opierało się z początku na obliczeniach statycznych, co już po dekadzie zastąpione zostało metodą prognozowania.
Aż do początków lat 80. trzeba było czekać na rewolucję, którą okazały się systemy MRP (z ang. Manufacturing Resource Planning). Z ich pomocą firmy mogły na podstawie harmonogramu produkcji, składanych zamówień oraz prognoz sprzedażowych, tworzyć zapotrzebowanie materiałowe w perspektywie najbliższej przyszłości. Również w tamtym czasie mogliśmy obserwować początki postępów w branży informatycznej, co poskutkowało szybkim pojawieniem się na rynku następcy w postaci MRP II. Narzędzie to było o tyle rozbudowane, że z jego pomocą znacznie łatwiej szacowano zdolności produkcyjne oraz czynniki bezpośrednio związane z procesem sprzedaży.
Pierwsze systemy ERP – co potrafiły?
Pierwsze oprogramowanie erp dla firm pojawiło się w okolicach lat 90., kiedy to znacznie łatwiej było już ubiegać się o dostęp do internetu. Narzędzia te miały w sobie wiele cech z wcześniej istniejących już MRP II, jednak działały o wiele sprawniej i nie były tak kłopotliwe. Dodatkowo, oprócz funkcji zarządzania zasobami materiałowymi i produkcyjnymi przedsiębiorstwa, odpowiadały również za finanse i kontrolę osób zatrudnionych.
Jak obecnie wyglądają systemy ERP?
Obecnie programy ERP to rozbudowane, zintegrowane narzędzia o strukturze modułowej, dzięki którym optymalizacja wszystkich procesów biznesowych na każdym obszarze staje się niezwykle prosta i wygodna. Przedsiębiorcy mają możliwość wdrażania oprogramowania na chmurę serwerową, co daje maksimum komfortu wszystkim pracownikom wykonującym swoje obowiązki z domu. Dodatkowo, większość systemów ERP można wzbogacać o rozbudowane moduły odpowiedzialne za poszczególne obszary firmy, jak np. WMS, MES czy BI.