Dlaczego warto założyć firmę w Arabii Saudyjskiej?

Gospodarka Arabii Saudyjskiej ma długą historię, ale do niedawna była ograniczona dla inwestycji zagranicznych. Jednak obecnie jest dużym graczem w zglobalizowanej gospodarce. W 2005 roku przystąpiła do Światowej Organizacji Handlu. Pomogło to w promowaniu globalnego dostępu do inwestycji w tym kraju. Przyczyniło się również w modernizacji polityki handlowej Arabii Saudyjskiej.

Dlaczego warto założyć firmę w Arabii Saudyjskiej?

Sytuacja rynkowa w Arabii Saudyjskiej

Wejście Arabii Saudyjskiej do WTO sprawiło, że niektóre polityki rynkowe stały się bardziej znormalizowane w stosunku do praktyk globalnych. Zasadniczo kraj otwiera i rozszerza obszary, w których mogą uczestniczyć inwestorzy zagraniczni. Jednocześnie zapewnia pewien protekcjonizm w zakresie obszarów handlu poza granicami. Równocześnie suwerenny fundusz inwestycyjny Arabii Saudyjskiej szybko inwestuje w innych krajach, oferując ogromne pożyczki.

Saudyjczycy pracują też szybko nad zrewolucjonizowaniem swojego systemu bankowego poprzez przejście na projekty cyfrowe i bez papieru. Zaczynają inwestować w kryptowalutę. Warto też wspomnieć o giełdzie Arabii Saudyjskiej-Tadawul z indeksem około 150 firm. Oferuje możliwość inwestycji w takich dziedzinach jak finanse i energia.

Saudi Aramco, największa firma naftowa w kraju, o wartości około 780 miliardów dolarów ma ogromny wpływ na globalne finanse. 

Prywatyzacja przemysłu, takiego jak telekomunikacja, jest kolejnym czynnikiem ewolucji inwestycji zagranicznych. Arabia Saudyjska stara się również dywersyfikować z ropy naftowej, co może być problemem dla inwestorów.

Dlaczego warto założyć firmę w Arabii Saudyjskiej?

Dlaczego warto pracować w Arabii Saudyjskiej?

Istnieje wiele korzyści z pracy i prowadzenia działalności gospodarczej w Arabii Saudyjskiej. Dlatego coraz częściej cudzoziemcy z różnych krajów interesują się tym regionem świata. Jednym z atutów jest system finansowy kraju. Panuje też tutaj korzystne środowisko i klimat biznesowy.

Po pierwsze, w Arabii Saudyjskiej istnieje inny system opodatkowania. Wysokość podatków, jakie muszą płacić inwestorzy zagraniczni, jest do zaakceptowania. 

Chociaż istnieją pewne wyzwania związane z odejściem od ropy naftowej, Saudyjczycy robią to szybko, na przykład promując turystykę w eleganckich kurortach. Inwestują w różnego rodzaju branże, aby wzmocnić system finansowy kraju. Dywersyfikacja zachodzi w szybkim tempie, a eksperci zgadzają się, że będzie to decydujący czynnik w utrzymaniu sytuacji finansowej Saudyjczyków.

Mieszkańcy Arabii Saudyjskiej zwracają dużą uwagę na nowoczesne technologie i innowacje. Ma to duży wpływ na ogólne otoczenie biznesowe.

Międzynarodowe agencje plasują kraj wysoko pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki prywatyzacji niektórych sektorów zagraniczni konsultanci stają się coraz bardziej poszukiwani. Saudyjczycy są otwarci na kapitał zagraniczny. W biznesie panuje kosmopolityczny etos, który ceni wielu zagranicznych inwestorów. 

Mieszkańcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do cudzoziemców. W pewnym sensie ich otwartość wobec kosmopolitycznych inwestorów sprzyja również większemu wzrostowi gospodarczemu i dużym inwestycjom.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem EastAnalytics - doradztwo Arabia Saudyjska.