W Polsce na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej spotykamy się z fotowoltaiką. Tak naprawdę popularność swą osiągnęła dzięki dotacjom z Unii Europejskiej.
Fotowoltaika polega na zdobywaniu energii ze słońca i transponowaniu jej w energię elektryczną. Dlatego miejsce instalowania paneli musi być świetnie nasłonecznione (dach powinien być po stronie południowej o nachyleniu 35 stopni). Przy częściowym nasłonecznieniu paneli da się wytwarzać prąd, jednak wówczas jego wydajność jest dużo mniejsza. Ta działalność energetyczna może zostać spożytkowana przez właściciela panelów lub zostać wyprzedana firmom energetycznym.
Jest to jedna z najbezpieczniejszych dla środowiska metod. Jest ona często mylona z kolektorami słonecznymi, błędnie, ponieważ kolektory mimo, iż korzystają z energii słonecznej to nie produkują energii.
Panele fotowoltaiczne stanowią duży wydatek dla domowego budżetu, wydatki te mają szansę się wyrównać mniej więcej po dekadzie. Czas pracy paneli wynosi od 25 do 35 lat. Dzięki dofinansowaniu panele te mają szansę rozszerzyć swoje grono odbiorców.
Warto pamiętać, że panele działają również w porach zimowych i mniej nasłonecznionych dniach, co jest częstym pytaniem kupujących. Pozytywnym aspektem fotowoltaiki jest wolność od aprecjacji cen prądu. Za 1kWh przedsiębiorca może zaoszczędzić od 0,60 do 0,65 zł. Wytworzona energia jest w stanie pokryć 95% rocznych wydatków na energię elektryczną.
O dofinansowanie można ubiegać się w obszarze rejonowym. Najczęściej o te dotacje można starać się w Urzędach Gmin czy Miast. Gdy Gmina nie posiada takich programów należy skontaktować się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Należy spełnić kilka warunków, aby móc otrzymać dotację: wypełnić właściwy wniosek, dostarczyć projekt planowanego montażu, wykonany przez wykwalifikowaną osobę (struktura, charakterystyka, budżet, przyrząd pomiarowy energii), oświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Jest także możliwość założenia farmy fotowoltaicznej oraz uzyskania dotacji również na szczeblu lokalnym tak jak w przypadku pojedynczych przedsiębiorców.
Szczegółów dofinansowania i ich wysokości należy szukać w Urzędach właściwych dla swojego miejsca zamieszkania lub w WFOŚiGW, ponieważ w każdym Województwie wygląda to trochę inaczej.