W dzisiejszych czasach, gdy drożeją koszty prowadzenia działalności, co i rusz pojawia się pytanie jak poprawić procesy produkcyjne. Dawno już minęły czasy tanich i solidnych pracowników. Już nie ma możliwości zatrudnienia dodatkowych, tanich rąk do pracy, które pozwolą w prosty sposób wyeliminować opóźnienia i błędy na produkcji. Większy koszt pozyskania pracownika, którego wydajność jest niższa niż przed laty, a wymagania wyższe zmuszają do poszukiwania nowych rozwiązań.
W dobie wszechobecnych komputerów pojawią się dwa obiecujące rozwiązania:
- robotyzacja,
- oprogramowanie wspomagające zarządzanie produkcją.
Pierwsze rozwiązanie wbrew pozorom nie jest aż tak kosztowne. Zakup używanego, ale sprawnego robota przy odpowiedniej organizacji pracy potrafi zwrócić się w mniej niż rok. Wymaga to niestety dużej reorganizacji i obłożenia takiego zrobotyzowanego stanowiska dużą ilością pracy. Stawia to większe wymagania dla tworzonych planów oraz wymaga odpowiednich narzędzi do śledzenia ich realizacji. I tu pojawia się punkt b.
Jak poprawić procesy produkcyjne przy pomocy oprogramowania? Jeżeli założymy, że narzędziem z którego chcemy skorzystać nie będzie „nieśmiertelny” arkusz kalkulacyjny, a program dla produkcji jak Mozart lub inny system klasy MRP, MRP II, MES, czy specjalistyczny moduł systemu ERP. To samo prawidłowo przeprowadzone wdrożenie takiego rozwiązania pozwoli spisać i opisać istniejące procesy produkcyjne, wyizolować przeciążone procesy, a w wielu przypadkach wskazać rozwiązanie naprawcze.
Dodatkowo wdrożenie takiego oprogramowania pozwala na przyspieszenie przepływu informacji i ułatwia analizę zapotrzebowania. Tego rodzaju programy pozwalają na błyskawiczną analizę stanów magazynowych pod względem zapotrzebowania na materiały i półprodukty potrzebne do realizacji planów, czy zamówień od Klientów. Często też potrafią tworzyć harmonogramy produkcji i wyświetlać je w postaci diagramu Gantta lub innej przyjaznej dla użytkownika formie. Zmniejszają obciążenie pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie produkcji od żmudnej pracy, polegającej na analizowaniu stanów i technologii.