System zarządzania magazynem (WMS) pozwala szybko przetwarzać dane i koordynować działania w magazynie. Ułatwia tworzenie raportów i obsługę dużej ilości transakcji, np. związanych z operacjami e-commerce.
Dlaczego warto wybrać system WMS?
Odpowiedni system wms ma wiele zalet. Daje wgląd w lokalizację i wartość zapasów. Pozwala na efektywne i automatyczne gromadzenie danych. System zarządzania magazynem może śledzić lokalizację produktu i poziom zapasów. Ułatwia też zrozumienie, w jaki sposób można zoptymalizować koszty pracy. Ponadto umożliwia kierownictwu wyższego szczebla szybką identyfikację i skuteczne rozwiązanie problemów.
Do potencjalnych korzyści zautomatyzowania działalności magazynu możemy zaliczyć:
- monitorowanie dokładnej ilości zapasów,
- większa wydajność pracowników,
- mniejsza ilość danych, które trzeba ręcznie wprowadzać i tym samym obniżenie ryzyka popełnienia błędu,
- obserwacja danych w czasie rzeczywistym,
- dokładne raportowanie,
- monitorowanie codziennych operacji,
- lepsza obsługa klienta,
- szybka reakcja pracowników,
- mniej zwrotów.
Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć, wybierając system wms. Zastanów się też, jakim budżetem dysponujesz. W zależności od aktualnej sytuacji i tego, co chcesz osiągnąć w przyszłości, możesz wybrać odpowiednie oprogramowanie.
Zwróć uwagę na funkcje i cechy danego systemu. Pamiętaj, że jego wdrożenie nie jest proste i szybkie. Wymaga przygotowania konkretnego planu wdrożeniowego. Powinien być dostosowany do Twojej firmy. Musisz się również liczyć z tym, że instalacja zajmuje trochę czasu. Oprogramowanie ma duży wpływ na to, czy osiągniesz sukces.
Adaptacyjność
Wybrany przez Ciebie system zarządzania magazynem musi być dostosowany nie tylko do aktualnej sytuacji Twojej firmy, ale też do jej przyszłej struktury organizacyjnej. WMS jest niezwykle skutecznym narzędziem, ale tylko wtedy, gdy jest właściwie zaprojektowany i oparty na prawidłowo funkcjonującej organizacji biznesowej.
Jeśli masz problemy z zarządzaniem magazynem, powinieneś najpierw przeprowadzić wnikliwą analizę. Zastanów się, jakie konkretne problemy ma rozwiązać dany system. Musisz być też absolutnie pewny, że można go dostosować i skalować do przepływów zarządzania, które w przyszłości mogą się zmienić.
Zgodność
Jeśli stosujesz już system zarządzania przedsiębiorstwem lub ERP, wybierz system WMS pozwalający na integrację. Pamiętaj, że sukces WMS opiera się na danych. Jeśli jest np. zintegrowany z ERP zajmującym się administracją, rachunkami i sprzedażą, sukces jest pewny.
Zdalne wsparcie
Zwróć uwagę, czy dostawca oferuje zdalne wsparcie. Nie myśl tylko o aktualnych potrzebach. Biorąc pod uwagę, że jest to system informatyczny, w przyszłości mogą pojawić się nieoczekiwane problemy. Potrzebne może być też długoterminowe wsparcie. Dlatego zapytaj dostawcę, jak możesz się z nim kontaktować w razie potrzeby. Poproś o numer telefonu. Zapytaj również, ile trzeba czekać na pomoc. Pamiętaj, że właśnie na tym systemie opiera się działanie Twojego magazynu. Dlatego nawet mały problem może prowadzić do zatrzymania produkcji. Wybierz więc dostawcę, oferującego zdalne wsparcie.
Materiał powstał przy współpracy z portalem Komerso.pl - więcej o system wms przeczytasz na Komerso.pl.