Handel międzynarodowy w ostatnich latach znacznie się zmienił. W przeszłości logistyka polegała na transporcie towarów z jednego miejsca do drugiego. Współczesny rynek wymaga kompleksowych usług i specyficznych procesów logistycznych. Logistyka kontraktowa jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą monitorować i zarządzać swoją działalnością.
Co to jest logistyka kontraktowa?
Logistyka kontraktowa jest definiowana jako kompleksowy proces od produkcji do dystrybucji w ostatnim punkcie sprzedaży. Oznacza to, że logistyka kontraktowa nie ogranicza się tylko do transportu towarów. Jej zasięg jest o wiele szerszy. Łączy tradycyjną logistykę z procesami zarządzania łańcuchem dostaw.
W tym miejscu wkracza 4PL, czyli system, w którym główny operator logistyczny (który dotychczas funkcjonował jako dostawca 3PL) koordynuje operacje z czwartym interesariuszem, odpowiedzialnym za zarządzanie łańcuchem dostaw. W łańcuchu wartości ważną rolę odgrywa wielu interesariuszy.
Logistyka kontraktowa jest najlepszym rozwiązaniem do zarządzania rosnącym międzynarodowym przepływem towarów przy jednoczesnym rozszerzeniu koncepcji procesu logistycznego.
Proces logistyki kontraktowej
Kiedy ta czwarta strona procesu logistycznego wchodzi na scenę, dla towarów zostaje ustanowiony nowy protokół obsługi. Jest to łańcuch wartości, w którym usługa ma bezpośredni wpływ na wynik operacji. Ten protokół dotyczy różnych obszarów:
- linia produkcyjna,
- magazynowanie,
- plan dystrybucji,
- zarządzanie zapasami,
- dystrybucja końcowa.
Właściwe zrozumienie logistyki kontraktowej
Logistyka kontraktowa to outsourcing zadań zarządzania zasobami do firmy zewnętrznej. Zarządzanie logistyką jest ważnym elementem rentowności i sukcesu wielu firm. Niektóre firmy same zarządzają obszarem logistycznym. Inne uważają, że bardziej efektywne jest współpraca z wyspecjalizowanymi firmami logistycznymi. Firmy logistyki kontraktowej często muszą pogłębiać wiedzę na temat, jak działają poszczególne branże.
Dla firm działających na poziomie międzynarodowym zarządzanie logistyką jest istotnym elementem tworzenia trwałej przewagi konkurencyjnej. Z tego powodu wiele firm logistyki kontraktowej jest tworzonej przez byłych menedżerów logistyki, którzy nie tylko znają branżę, ale też wiedzą, jak nawiązać współpracę z klientami.
Korzyści logistyki kontraktowej
Przykładami dużych firm logistyki kontraktowej są UPS, DHL i DPD. Logistyka kontraktowa pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Eliminuje potrzebę budowy kosztownej infrastruktury. Na przykład firma produkująca okna może mieć dużą fabrykę, a obok niej biurowiec dla personelu.
Ta firma mogłaby lepiej się rozwijać, gdyby współpracowała np. z DHL, UPS lub DPD. Koszty realizacji zamówień byłyby tańsze. Jeden operator współpracuje z wieloma klientami. Dlatego proponuje usługi w atrakcyjnej cenie. Transport we własnym zakresie byłby droższy. Przedsiębiorca może zredukować i kontrolować koszty operacyjne. Może się skoncentrować na działalności podstawowej. Uzyskuje dostęp do najnowszych technologii.