Przegląd auta przed zimą – na co zwrócić uwagę?

Każdego roku zima potrafi pojawić się znacznie wcześniej niż wynika to z kalendarza. Niezwykle ważne jest, aby każdy kierowca zadbał o stan techniczny swojego pojazdu odpowiednio wcześniej, minimalizując ryzyko awarii, jaka może nastąpić w mroźny dzień. Na co należy zwrócić szczególną uwagę dokonując przeglądu auta?

Opony przede wszystkim

Gdy na zewnątrz pojawią się pierwsze przymrozki, rozważnie będzie udać się do najbliższego warsztatu i dokonać wymiany opon na zimowe. Mechanicy najpierw poddadzą weryfikacji stan opon zimowych, sprawdzając powstałe dotychczas uszkodzenia oraz głębokość bieżnika (powinna wynosić ona minimum 3 milimetry). Wymiana opon powinna nastąpić, kiedy temperatura za oknem zacznie spadać poniżej 7 stopni. Czynności w warsztacie zajmują kilka minut, dając kierowcy pewność, że nadchodząca zima będzie bezpieczna. Pojazd warto wyposażyć w koło zapasowe, ponieważ w sezonie zimowym o wiele częściej miewają miejsce awarie związane z pęknięciem opon.

Płyn do spryskiwaczy

Równie szybko jak o opony, należy zadbać o to, by w zbiorniku na płyn do spryskiwaczy pojawił się odpowiedni produkt. Wiele płynów do spryskiwaczy doskonale sprawdza się w temperaturach w okolicy -20, a nawet -30 stopni, bezproblemowo radząc sobie z usuwaniem wszelkich zanieczyszczeń i rozpuszczaniem lodu powstałego na szybach. Przed uzupełnieniem zbiornika zimowym płynem należy pozbyć się jego letniego odpowiednika. Można też dolać płyn zimowy do letniego w momencie, gdy poziom tego drugiego zmniejszy się do minimum.

Przegląd auta przed zimą – na co zwrócić uwagę?

Stan pod maską

Sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego oraz chłodniczego to kolejne kroki, których nie można pominąć w trakcie przeglądu auta przed zimą. Warto pokusić się też o wykonanie testu akumulatora, aby w środku sezonu zimowego pojazd nie zaskoczył właściciela przykrą niespodzianką. Wydajność akumulatora spada przy niskich temperaturach. Dodatkowym problemem są krótkie dystanse pokonywane każdego dnia, kiedy akumulator nie ma możliwości w pełni się naładować. Warto zawczasu podjąć odpowiednie kroki i regularnie podładowywać akumulator minimalizując ryzyko awarii w środku mroźnej zimy.

Stan nadwozia

Są czynności, które lepiej wykonać zanim zima solidnie da się kierowcom we znaki. W przypadku nadwozia dobrze jest porządnie nawoskować samochód jeszcze jesienią, jak również sprawdzić, czy na powierzchni lakieru nie znajdują się żadne odpryski lub zadrapania. Zimą marznąca woda z solą może spowodować korozję, co wiąże się z wydatkami na wiosnę.

Niezbędne akcesoria

W każdym aucie powinny pojawić się akcesoria, które niemal zawsze sprawdzają się podczas jazdy zimą. Na wyposażeniu auta nie może zabraknąć zatem przewodów rozruchowych, trójkąta ostrzegawczego, czy tak podstawowych narzędzi, jak skrobaczka do szyb i odmrażacz do zamków. W niektórych rejonach kraju równie niezbędne są łopata, worek z piaskiem, a nawet łańcuchy zimowe. Kierowca wyposażony w taki zestaw z pewnością poradzi sobie w każdej zimowej sytuacji.

Partnerem materiału jest salon Toyota Okęcie - Toyota przeglądy Warszawa.