Operator CNC: co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Obróbka zmieniła się diametralnie w ciągu ostatnich kilku dekad. Dawno minęły czasy brudnych maszyn obsługiwanych ręcznie. Teraz współcześni mechanicy pracują z najnowocześniejszymi maszynami CNC. Ze względu na ich szybkość, precyzję i elastyczność, stałym się standardowym wyposażeniem w zakładach produkcyjnych.

Jakie obowiązki ma operator CNC?

Obecnie operator CNC powinien przyswoić wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania mechanicznego, rysunku technicznego, matematyki i programowania w czystym, profesjonalnym środowisku. Dlatego warto zapisać się na kurs operatora CNC.

Po odpowiednim przeszkoleniu w zakresie obróbki CNC operator może śledzić produkt na każdym etapie jego tworzenia, od wstępnej koncepcji  do w pełni zrealizowanego zamówienia.

Może przekształcić blok bezkształtnej stali w konkretną część roboczą dla jednej z najbardziej zaawansowanych gałęzi przemysłu lotniczego. Do podstawowych obowiązków operatora CNC możemy zaliczyć:

  • Analiza planów, szkiców, rysunków, specyfikacji i próbek części w celu określenia wymiarów i tolerancji gotowych produktów.
  • Określanie sekwencji operacji obróbki i wymagań konfiguracyjnych danego zadania.
  • Obliczanie, pomiar i oznaczanie wymiarów i punktów odniesienia na materiale.
  • Ustawianie elementów sterujących i programów do regulacji maszyn CNC.
  • Stworzenie prototypu i monitorowanie pod kątem ewentualnych błędów. Następnie dostosowanie programu zgodnie z wymaganiami.
  • Rutynowa konserwacja maszyn.
  • Współpraca z inżynierami, programistami i kierownictwem.

 Operator CNC: co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Co warto jeszcze wiedzieć o tym zawodzie?

Mechanicy pracują przy produkcji, obróbce i obsłudze różnych maszyn (takich jak tokarki i narzędzia sterowane komputerowo). Używają zaawansowanych technologicznie maszyn do cięcia. Obrabiają różne materiały, w tym metal, tworzywa sztuczne, kompozyty, a nawet drewno i ceramikę, w coś nowego i pożytecznego.

Od mechanika nie wymaga się już tylko siły mięśni. Oprócz tego musi wykazać się kreatywnością i dobrą obsługą komputera. Pracodawcy szukają operatorów, którzy umieją logicznie myśleć, samodzielnie podejmować decyzję i współpracować. Wymagania będą się różnić w zależności od pracodawcy i stanowiska. 

CNC to skrót od komputerowego sterowania numerycznego, czyli zaawansowanego technologicznie procesu. Wstępnie zaprogramowane oprogramowanie kontroluje pracę maszyn CNC. Operatorzy wykorzystują te technologie, łącząc umiejętności projektowania mechanicznego, techniczne i matematyczne, by tworzyć określone części.

 Operator CNC: co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Ważne cechy w zostaniu mechanikiem

Operator powinien zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw umiejętności. Najczęściej pracodawcy szukają u kandydatów:

  • umiejętności analityczne,
  • zręczność manualna i koncentracja,
  • umiejętności matematyczne i obsługa aplikacji komputerowych,
  • umiejętności mechaniczne,
  • wytrzymałość fizyczna,
  • umiejętności techniczne.

Profesjonalne szkolenie obejmuje elementy interaktywne, innowacyjne i bardzo praktyczne. Pozwala zdobyć doświadczenie  w pracy z najnowocześniejszymi frezarkami i tokarkami, popularnym w branży oprogramowaniem. Zapewnia podstawową wiedzę na temat procesów produkcyjnych, materiałów i nowoczesnych technologii.