Przelewy bankowe są wykonywane przez nas codziennie — bez większego zastanowienia się. Przeważnie wykonujemy je zwykle, nie zaprzątając sobie głowy zasadami ich funkcjonowania, oraz rodzajami przelewów czy kont. Czasami może być to zgubne, gdy przyjdzie nam szybko opłacić rachunek zagraniczny, przelać pieniądze w ciągu kilku minut lub źle wyślemy przelew na inne konto. Poniżej poruszamy i opisujemy wszystkie takie kwestie, a ten krótki poradnik z pewnością pomoże świadomie i pewnie poruszać się w bajkowym świecie przelewów.
Sesje Elixir — kiedy dojdzie przelew?
System i sesje Elixir to podstawowy system przelewów w Polsce. To dzięki niemu wysyłamy i odbieramy przelewy od znajomych, kontrahentów czy rodziny. System Elixir to międzybankowy system rozliczeń. Pełni on funkcję pośrednika między dwoma bankami, między którymi odbywa się przelew. Jest to podstawowy system, z którego korzystają miliony polaków. Obsługuje on podstawowe płatności w PLN oraz sumy do 100 000 zł. Jest to tzw. najtańszy przelew często oferowany jako startowy przez banki. Działa on w dni robocze i oferuje 3 sesje dziennie. Zasada działania jest bardzo prosta. Pieniądze wysyłane z banku "A" o konkretnej godzinie czekają na pierwszą sesję wychodzącą z danego banku i trafiają do systemu elixir. Każdy bank ma przeważnie 3 sesje wychodzące i przychodzące dziennie. Jeśli pieniądze zostały wysłane późno wieczorem, zostaną przekazane z banku do systemu elixir następnego dnia roboczego. Gdy już się znajdą w systemie elixir, oczekują na sesje przychodzącą do banku B. Następnie są księgowane na koncie odbiorcy i są gotowe do używania.
Kiedy dojdzie przelew? To pytanie, które pada najczęściej w kontekście przelewów. Czas ten uzależniony jest od tego, kiedy wysłaliśmy pieniądze oraz w jakich godzinach sesje przychodzą ma bank odbiorcy. Zakładając, że pieniądze wysyłamy, o godz. 9:00 a sesje banku wychodzące mają miejsce o 10:00, 12:00 i 15:00, to o godz. 10:00 pieniądze trafią z naszego konta do systemu elixir. Analogicznie są one wysyłane z systemu Elixir do banku odbiorcy — zgodnie z godzinami kolejnych sesji banku “B”. W zależności od zgrania się godzin przelew może dojść w czasie od kilkunastu minut do następnego dnia roboczego do wieczora.
Przelewy ekspresowe — Express Elixir i SORBNET
Banki oferują również często i przeważnie przelewy ekspresowe. To przelewy, które dochodzą do banku odbiorcy w ciągu kilku - kilkunastu minut. Najczęściej jest to ok. 5 minut. Przelewy ekspresowe mogą być realizowane za pomocą systemu Express Elixir lub Sorbnet — i tak też są przeważnie nazywane konkretne opcje w różnych bankach. W tym wypadku przesłanie pieniędzy odbywa się w czasie rzeczywistym i ”na żądanie”. Banki pobierają opłaty od kilku do kilkunastu złotych za taki przelew lub czasami udostępniaj kilka przelewów ekspresowych za darmo miesięcznie. W tej opcji nasze pieniądze są wysyłane od razu — z pominięciem systemu elixir jako pośrednika i trafiają bezpośrednio na konto odbiorcy.
Co zrobić, jeśli złe wysłaliśmy przelew?
Wysłanie przelewu pod zły numer konta to czarny scenariusz, który może się zdarzyć każdemu. W takim wypadku powinniśmy bezzwłocznie podjąć pewne kroki, aby zatrzymać przelew i odzyskać pieniądze. Jeśli źle wpisaliśmy numer konta i wysłaliśmy przelew standardowy — darmowy, pieniądze nadal są w banku i czekają na wysłanie do systemu Elixir. Jeśli np. wysłaliśmy przelew o godz. 6:00, a sesja wychodząca elixir jest o 9:00 mamy 3 godziny na reakcje. Jeśli do tego czasu powiadomimy bank telefoniczne lub osobiście w placówce, że przelew jest nieprawidłowy, doradcy mogą go zatrzymać i cofnąć na nasze konto. Niektóre systemy bankowości internetowej również mają taką możliwość.
Jeśli przelew został wysłany poza bank lub został wysłany natychmiastowo i doszedł do konta nieprawidłowego odbiorcy, nie mamy możliwości cofnięcia przelewu. W takiej sytuacji bank może ew. nawiązać kontakt z odbiorcą przelewu i poprosić go o zwrot pieniędzy. Jeśli nie zrobi on tego dobrowolnie, możemy zgłosić próbę kradzieży na policji podejmować kroki prawne. Pewnym zabezpieczeniem przed wysłaniem przelewu na złe konto bankowe jest sam system bankowy. Jeśli wpiszemy numer konta które nie istnieje, nie wyślemy pieniędzy.
Przelewy międzynarodowe — przelewy SEPA i SWIFT
SEPA to europejski przelew międzynarodowy. Wykonany jest on w walucie euro i możliwy do zrealizowania między państwami w Unii Europejskiej. Walutą tych przelewów jest euro. Możemy również wysłać takie środki na konta w innych walutach — co nie ma znaczenia. Środki zostaną przewalutowane na lokalny wolumen, a cała transakcja zostanie rozliczenia w euro. Jest to też najtańszy sposób na przelewy międzynarodowe. Przeważnie koszt takiego przelewu to ok. kilku - kilkunastu złotych. Musimy podczas jego wykonania podać numer IBAN oraz BIC/SWIFT. Czas waha się w zależności od opcji od kilku godzin do kilku dni.
SWIFT jest drugim rodzajem przelewów międzynarodowych. Możemy dzięki niemu wysyłać pieniądze do dowolnego kraju na świecie w dowolnej walucie. Jest on również droższy — często dwu lub trzykrotnie. Czas przelewu również jest zależny od wybranych opcji i waha się od 1 do kilku dni. W tym rodzaju przelewów koszty mogą pozostać po stronie nadawcy, odbiorcy lub zostać podzielone. Często dolicza się również procent od danego przelewu do opłaty stałej, a cała suma jest dużo wyższa niż opłata za przelew europejski.
Numery kont IBAN i SWIFT
Często spotykanym hasłem, gdy rozmawiamy o przelewach zagranicznych, jest również numer konta IBAN oraz SWIFT. Numer IBAN to numer naszego konta bankowego w postaci międzynarodowej. Przed samym numerem konta dodawany jest kraj np. PL 99 9998 itp. Taka forma służyć ma rozpoznawaniu konkretnego konta bankowego na arenie międzynarodowej. Podaniu numeru w formacie IBAN jest obowiązkowe, jeśli chcemy wysłać przelew międzynarodowy SEPA. Drugim typem kodu — oznaczenia jest BIC/SWIFT. Jest to kod alfanumeryczny samego banku, który składa się od 8 do 11 znaków. W rzeczywistości jest to kod, który identyfikuje konkretny bank na arenie międzynarodowej. Kod ten określa, do jakiego banku przesyłamy pieniądze za granicą. Jest również konieczny, jeśli wysyłamy przelew SEPA. Pierwsze 4 znaki to nazwa banku, kolejne 2 to kraj, następne 2 to lokalizacja a ostatnie 2 do 5 to oddział banku np. BREXPLPWXXX.