Niewiele osób może kupić dom lub mieszkanie za gotówkę. Dobrym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Porównując oferty, zwróć uwagę m.in. na miesięczną ratę i całkowite koszty. Procedura kredytowa jest skomplikowana i wieloetapowa. Bank dokładnie analizuje historię kredytową i zdolność kredytową każdego klienta. Sprawdza również cenę nieruchomości. Pamiętaj, że musisz mieć wkład własny. Dlatego ubiegając się o kredyt, powinieneś zgromadzić odpowiednią sumę pieniędzy. Im więcej, tym lepsze warunki zaproponuje bank.
Kredyt hipoteczny
Do wniosku musisz dostarczyć szereg dokumentów. Jest ich zdecydowanie więcej niż w przypadku kredytu gotówkowego. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty. Pomoże Ci skompletować niezbędne dokumenty i pomóc w wypełnieniu wniosku. W ten sposób możesz zaoszczędzić sporo czasu.
Bank zwraca uwagę m.in. na wiek klienta. Modelowy kredytobiorca ma około 35 lat. Do starszych osób instytucje finansowe podchodzą ostrożniej. Biorę też pod uwagę, ile lat będzie miał klient w momencie spłaty całego zobowiązania. Na ostateczną decyzję duży wpływ ma również okres kredytowania. Najlepiej, abyś w momencie spłaty ostatniej raty, miał nie więcej niż 75-85 lat. Kredyt hipoteczny udzielany jest na wiele lat.
Historia kredytowa
Banki biorą też pod uwagę historię kredytową klienta. Chętniej udzielają pieniędzy osobom, które terminowo spłacają swoje zobowiązania. Jeśli do tej pory nie brałeś żadnych kredytów, kart, czy pożyczek, bank nie wie, czy będziesz rzetelnym kredytobiorcą.
Pozytywna historia kredytowa zwiększa Twoje szanse. Nawet krótka historia jest zdecydowanie lepiej odbierana przez bank, aniżeli jej brak. Pamiętaj, że budują ją nie tylko poważne zobowiązania, ale też te niewielkie.
Jeśli masz w planach duży kredyt, kilka lat wcześniej weź małą pożyczkę i spłać ją w wyznaczonym terminie. Wtedy pokażesz bankowi, że jesteś wiarygodnym klientem. Pamiętaj, by spłacać terminowo rachunki i abonamenty. Uważaj z poręczaniem za kogoś kredytu lub pożyczek. Jeśli nie spłaca swojego zobowiązania, automatycznie przejdzie ono na Ciebie.
Banki sprawdzą się, czy znajdujesz się w takich bazach dłużników jak BIK, BIG InfoMonitor, ERIF i KRD. Jeśli miałeś opóźnienia w spłacie kredytów, pożyczek, czy kart (dłuższe niż 60 dni) trafisz do bazy dłużników. Taka informacja będzie dostępna dla banków, firm pożyczkowych i SKOK-ów przez 5 lat od zamknięcia tego zobowiązania. Nie wpadaj jednak od razu w panikę. Nie jesteś na straconej pozycji. Musisz się liczyć ze zdecydowanie większymi kosztami.
Kredyty standardowe i preferencyjne
Kredyt standardowy skierowany jest do osób, które mają dobrą zdolność kredytową. Bank nie uzależnia ostatecznej decyzji od cech klienta, rodzaju nieruchomości i jej przeznaczenia. Kredytodawca ustala opłaty i prowizje, a rynek dyktuje stawki. Z kolei kredyt preferencyjny wspierają konkretną grupę klientów lub promują nowoczesne technologie. Przykładem takiego kredytu było “Mieszkanie dla młodych”. Klienci spełniający określone kryteria, nie musieli dysponować wkładem własnym.
Partnerem tekstu jest SprawdzonyDoradca.pl - doradcy Kraków.