Rozleniwienie bądź niechęć to nieodłączni wrogowie uczenia się. Brak motywacji sprawia, że szukamy innych aktywności, byleby tylko nie siąść do nauki. Nie oznacza to od razu, że nie darzymy sympatii do danego przedmiotu bądź dziedziny. Zwykle to osoba wykładająca określony materiał wpływa na pozytywne lub negatywne emocje. Najtrudniej jest uczynić ten pierwszy krok. Jak więc efektywnie podejść do nauki?
Nastrój to podstawa
By podjąć naukę warto wdać się w odpowiedni nastrój. Jego odczucie już samo przywoła motywację. Świetnym pomysłem jest skupienie się na nagrodzie, która czeka nas w dalszej perspektywie. Do wczucia się w naukowy nastrój warto poświęcić chwilę na lekturę np. cytatów czy filmików motywujących do nauki. Trzeba sobie uzmysłowić jaki pozytyw czeka nas po zaliczeniu określonego zadania czy egzaminu.
Jasny plan
Bardzo dobrą praktyką, którą warto zastosować w procesie uczenia się jest planowanie. Przed rozpoczęciem nauki warto podzielić sobie materiał na odpowiednie części i konkretnie przypisać sobie kiedy i co zostanie opanowane. Zbyt duża ilość materiału w zbyt krótkim czasie potrafi przytłoczyć i zdemotywować do nauki. Uczenie się trwa wówczas dotąd, aż zostanie opanowany przydzielony sobie materiał.
Nie zapominaj o przerwach
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dbanie w trakcie nauki o częste przerwy. Po półgodzinnej nauce warto oderwać się na 5-10 minut, by mózg mógł na spokojnie odpocząć. Takie chwile oddechu sprawiają, że nauka idzie szybciej, a przyswajanie wiedzy jest znacznie efektywniejsze, ponieważ nasz umysł nie jest wówczas przeciążony.
Odpoczynek ważna sprawa
Jeśli wracasz po ciężkim dniu z pracy, szkoły czy uczelni nie katuj się od razu książkami. Warto wtedy chwilę odsapnąć. Odpoczynek jest niezmiernie istotny, gdyż ma wpływ na jakość nauki. Czasem czynności niezwiązane z nauką potrafią być formą relaksu. Dla jednego będzie to chwila wytchnienia na kanapie, dla drugiego czas na książkę czy bardziej aktywniej w postaci hula-hopu.
Artykuł opracowany dla maz.net.pl.