Istnieje wiele ważnych powodów, dla których firmy decydują się na wdrożenie specjalnego systemu przeznaczonego do zarządzania magazynem i zachodzącymi w nim procesami. Na rynku istnieją dwa rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę poszukując odpowiedniego narzędzia – system ERP wyposażony w moduł do obsługi magazynu oraz samodzielny, wyspecjalizowany system WMS, który stworzony został specjalnie w celu umożliwienia optymalnego zarządzania magazynem oraz zachodzącymi w nim operacjami.
System ERP do zarządzania magazynem – co warto o nim wiedzieć?
System ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) to rozbudowane rozwiązanie informatyczne, które powstało z myślą o ułatwieniu zarządzania całym przedsiębiorstwem. Jego zadaniem jest automatyzowanie licznych, zachodzących we współczesnych firmach czynności związanych m. in. z finansami, księgowością, zakupami, obsługą klienta oraz magazynem. Jego wdrożenie w firmie pozwala przyspieszyć wymianę informacji, poprawić i usprawnić komunikację wewnętrzną, ulepszyć jakość obsługi klientów oraz skrócić czas realizacji zamówień.
System ERP jest jednak rozwiązaniem przeznaczonym do zarządzania przedsiębiorstwem, a nie systemem stricte skoncentrowanym na magazynie oraz zachodzących w jego obszarze procesach. Posiada więc nieco ograniczoną funkcjonalność w porównaniu do bardziej rozbudowanych i specjalistycznych systemów WMS, które koncentrują się głównie na magazynie. Funkcjonalność do zarządzania magazynem jest dostępna w jednym module, co może nie być wystarczające dla firm poszukujących bardziej rozbudowanego i ściślej skoncentrowanego na procesach magazynowych systemu informatycznego. W takiej sytuacji warto zainteresować się systemem WMS, który oferuje w tym zakresie znacznie szersze możliwości.
System WMS, czyli rozbudowane narządzie do kompleksowego zarządzania magazynem
System WMS to skrót od angielskiego Warehouse Management System. Jest to specjalistyczne, rozbudowane narzędzie przeznaczone do kompleksowego zarządzania magazynem. Jego funkcjonalność umożliwia m. in. zarządzanie łańcuchem dostaw, magazynowaniem towarów, realizacją zamówień oraz przemieszczaniem towarów wewnątrz magazynku. System WMS pozwala także na rejestrowanie oraz śledzenie obiegu każdego zarejestrowanego w nim towaru począwszy od jego przyjęcia w magazynie, poprzez kompletację i pakowanie zamówienia, a kończąc na jego wysyłce do odbiorcy. Oprócz tego, pozwala na śledzenie zapasów w czasie rzeczywistym oraz kierowanie operacjami w zależności od danego okresu czasu.
Głównym atutem systemów WMS, którym zdecydowanie górują nad rozwiązaniami klasy ERP w zakresie zarządzania magazynem, jest ich ściśle dostosowana do tego jednego obszaru działalności przedsiębiorstwa funkcjonalność. Nowoczesny system WMS jest bowiem rozbudowanym narzędziem informatycznym, które pozwala na kompleksowe zarządzanie tylko i wyłącznie magazynem, co doskonale sprawdza się w przypadku firm poszukujących wyspecjalizowanego programu skoncentrowanego na jednym obszarze ich działalności. Wdrożenie systemu WMS jest jednak bardziej czasochłonne w porównaniu z systemem ERP, co również warto mieć na uwadze.