Zakup nieruchomości za granicą

Polacy coraz częściej opuszczają rodzinny kraj w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy za granicą. Usprawniony transport lądowy oraz powietrzny sprawia, że podróż z punktu A do punktu B zajmuje zaledwie kilka godzin. Długoterminowy pobyt w innym kraju rodzi problemy mieszkaniowe. Czy rodacy mogą liczyć na wsparcie polskiego banku przy zakupie nieruchomości za granicą?

Trudności z kupnem mieszkania

Kontynent europejski oferuje Polakom atrakcyjne zarobki i stabilną pozycję na rynku pracy. Niestety pomimo tego faktu, kupno nieruchomości za gotówkę nadal stanowi przeszkodę, którą pokonać mogą tylko nieliczni. W takiej sytuacji wielu postanawia udać się do banku w Polsce w celu zdobycia kluczowych informacji o kredycie na kupno nieruchomości w innym kraju.

Stanowisko banku

Czy bank jest w stanie się zabezpieczyć na nieruchomości znajdującej się poza granicą kraju? Wszystkich, którzy planują zaciągnięcie kredytu na kupno mieszkania za granicą, spotka niestety przykre rozczarowanie. Na obecną chwilę żaden bank w Polsce nie udzieli kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości za granicą. Głównym powodem są trudności z wyceną nieruchomości, a także egzekucja swoich należności, w przypadku kiedy kredytobiorca nie będzie spłacał powstałego zobowiązania. W myśl obowiązujących przepisów prawnych, jeśli przedmiot umowy znajduje się poza granicą kraju, należy stosować prawo, które działa w tamtym miejscu. Ewentualna egzekucja miałaby odbywać się zatem zgodnie z przepisami danego kraju.

Skredytowanie nieruchomości pod hipotekę

Warto wiedzieć, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Banki proponują swoim klientom kupno nieruchomości za granicą pod warunkiem zabezpieczenia jej na nieruchomości znajdującej się w Polsce. Sytuacja może wydawać się idealna, lecz przeszkodą jest fakt, że klient zobowiązany jest do wzięcia nie kredytu, a pożyczki hipotecznej. Jak wskazuje nazwa, pożyczka może być przeznaczona na dowolny cel. Bank nie będzie więc ingerował, czy pieniądze zostaną przeznaczone na nowy samochód, mieszkanie czy wakacje na egzotycznej wyspie.

Między kredytem hipotecznym a pożyczką jest kilka istotnych różnic. Pożyczka może zostać udzielona na maksymalny okres spłaty do 30 lat, a jej wysokość nie może przekraczać 80 procent wartości całkowitej kwoty (normą w bankach jest przeważnie 60-70 procent, reszta to wkład własny).

Zakup nieruchomości za granicą

Przedstawicielstwo za granicą

Mówi się, że wiele banków ma swoje siedziby poza granicami Polski, co minimalizuje problem udzielania kredytów na zagraniczne nieruchomości. Niestety surowa polityka banków pozostaje niezmienna od lat, a stałym problemem jest brak możliwości zabezpieczenia się banku względem użyczanej kwoty. Musi jeszcze minąć sporo czasu, zanim w ofercie banków pojawi się opcja udzielania kredytów hipotecznych na zagraniczne nieruchomości. Tymczasem jedyną opcją jest pożyczka hipoteczna równoległa z zabezpieczeniem nieruchomości znajdującej się na terenie Polski.

Partnerem tekstu jest SprawdzonyDoradca.pl - doradca finansowy Tychy.